Proč dogu s PP?

Proč jsme si vybrali dogu s PP?

Proč jsme si vlastně vybrali dogu s PP? To, jak jsme si vybrali dogu (ať už plemeno nebo přímo naši Desiré), je jasné. Dlouhé probírání chovatelskými stanicemi a nekonečné čekání na toho našeho „buřtíka“ se ve finále vyplatilo, protože den co den nám dělá jen a jen radost.

Předem podotýkáme, že tzv. „bezpapírák“ (opravdu to nemyslíme hanlivě) není něco méně než papírový pes! Ať už je pes tzv. s rodokmenem nebo bez něj, může prožít kvalitní a dlouhý život. Povahově také může být jedinec vyrovnaný, stejně jako se může stát, že pes s PP bude mít nízký práh vzrušivosti či bude bezdůvodně agresivní. Špatný páníček zkazí jakéhokoliv psa, ale přistupuje-li se opravdu ZODPOVĚDNĚ (třeba i bez předchozích zkušeností), tak se může na svět dostat exteriérově i povahově kvalitní jedinec, ze kterého bude ten nejlepší společník pro dlouhé noci, ať má průkaz původu nebo ne. Procházky s vámi ujde jeden i druhý. Oba vám přinesou nějaký ten aport, oba se na vás podívají rošťáckým pohledem, utíkajíc mezi stromy při honbě za největší větví, kterou mohou najít. Cachtání v různých brčálech, rybnících, přehradách, řekách nebo jen loužích uprostřed města, stále vše zvládne jak ten, tak onen. Věrnost psa je stále stejná. Získáte-li si srdce dogy, získáte úžasného přítele, který vás zahřeje, když je vám zima, který vás rozveselí, když je vám ouvej. Získá-li vaše srdce doga, pak víte, že už NIKDY nezvolíte jinak. Jenže stále jsme neodpověděli na otázku nastolenou nadpisem.

Předem pár slov o problému tzv. množitelů. Kdo je to množitel? Toť otázka. Zúzi odchovala 2 vrhy „bezpapíráků“ (sice morčat, ale princip je stejný, ne?), zdarma je rozdala do dobrých rukou (většinou kamarádům) a sledovala je celý život než umřeli. Jen proto, že morčátka neměla průkaz původu by byla množitel? Přijde vám to trošičku absurdní? Ano, trochu je. Pod pojmem množitel se obvykle myslí „takychovatel“, který má hromadu psů, zavřených v malém prostoru a neustále je nakrývá, feny v jednom kuse rodí a když už nemůžou, tak se jich zbaví, zkrátka chová psy (nebo jiná zvířata) v hrozných podmínkách, v podstatě čistě pro zisk. A pokud si koupíte pejska bez papírů, pak můžete podporovat právě takovéhle lidi! A to určitě není správné! Na druhou stranu, všechno je to o zodpovědnosti lidí. Může být člověk, který odchová voříšky a může se o své odchovy starat mnohem víc než registrovaný chovatel, pro kterého osud jeho štěňat končí jejich odchodem ze dveří.

Psa s papíry prostě proto, že máte záruku původu psa, nikdo vám nebude nalhávat, že otec či matka jsou takoví nebo onací. Prostě je vše zodpovědně řízené a má svá pravidla. Chov ve všeobecné rovině má být cílevědomou plemenitbou. Má se jednat o zušlechťování daného plemene. Nehledě na povinnost tetovat/čipovat štěňata, která je kontrolována a důsledně dodržována, protože pak v případě zatoulání nebo jakékoliv ztráty (krádeže apod.) čtyřnohého přítele, je lehce dohledatelné, komu pejsek patří, ale také se lehce evidují počty odchvaných jedinců a tak podobně.

Další z argumentů již budou asi jen pro fajnšmekry, ale není dobré vědět, pokud se rozhodnete jednou pro štěňata, co všechno by mohlo být v genetické zásobě? Jasně, rozhodnete-li se nechat pejskovi udělat DNA, pak máte jakousi predispoziční mapu toho, co vás v chovu může potkat. Ale ať si DNA říká, co chce, takový podrobný rodokmen, který se pak třeba i nějak jinak než jen na papír pěkně zpracuje, může také hodně napovědět o případném vývoji potomků. Mnohdy se hodně vlastností dědí i přes generace. Mnoho výstavy chtivých majitelů pak potěší v rodokmenu i několik významných jmen. Interšampioni v předcích nejsou také k zahození. Předpoklad výborného exteriéru pak při notné dávce štěstí, pečlivosti a bezesných nocí lze zúročit na výstavách a různých přehlídkách. Kdo by doma nechtěl mít nějaký ten pohárek za krásu svého pejska, že? Přiznejte se, není nic lepšího, než když plody naší práce (resp. i práce chovatelů) někdo krásně ocení.

Každopádně pro pejsky bez PP bývají pořádány také výstavy. Tzv. Voříškiády se nekonají tak často a jsou většinou pouze regionálního charakteru. Majitelé zde ukazují své pejsky bez PP, neb těm je účast na oficiálních výstavách zapovězena právě kvůli nedoložitelnosti jejich původu. Na těchto výstavách ale často soutěží psi např. podle podobnosti danému plemeni.

Jednoznačně jsme tedy pro psa s PP, protože je to vždy jakýmsi kvalitním předpokladem vývoje jedince, ale určitě to neznamená, že je o něco lepší než jeho bezpapírový konkurent. Ať si každý vybere dle svého uvážení. Hledáte-li kamaráda, najdete ho u kohokoliv, ale chcete-li konkrétní rasu, nebojte se zainvestovat. Protože jen pes s PP vám dává alespoň jakousi záruku, že ze štěnátka dogy vám jednou vyroste opravdu i ta správná dospělá doga a ne vyšší atletičtější labrador. ;) Pokud chcete jen psího kamaráda, pak vám jsou papíry opravdu v podstatě k ničemu, pak můžete pomoci třeba pejskovi bez domova v útulku. Pokud ale chcete psa určité povahy, která příšluší konkrétnímu plemeni, pak vždy sáhněte po psovi s PP. To je ten nejlepší předpoklad pro to, aby vámi zvolený jedinec byl opravdu typickým představitelem svého plemene. Samozřejmě pokud se úplně nezadaří, přeci jen chov je pořád práce s živým materiálem, příroda je příroda a ne typizovaná součástka strojní výroby, která je jedna jako druhá.

Pokud nechcete pejska na výstavy, nechcete konkrétní plemeno, pak je podle našeho názoru nejlepší pomoci pejskovi v útulku (dají se tam najít i štěňátka) než podporovat tzv. množitele. Samozřejmě ne všichni, kdo mají štěňátka bez papírů se o pejsky nestarají, ale pokud si koupíte štěndo bez papírů, pak můžete podporovat právě takové „množitele“, kteří chovají jen pro peníze a o zvířata se nestarají. Protože pokud bude poptávka po štěňatech bez papírů, budou tito lidé fungovat. A když už se budeme bavit o dogách, ony ty pořizovací náklady jsou přeci jen to nejmenší v životě dogy.

Je to zkrátka o mentalitě lidí. Pokud nechcete chovat, pak si pořiďte např. nestandardní barvu nebo štěňátko s vadou (vrozeně zalomený ocas, předkus, podkus, chybějící zub u požadovaného plnochrupého jedince do chovu apod.) a dáte mu tak šanci na super život po vašem boku jako kamaráda. Pokud chcete chovat určité plemeno, pokud chcete chodit na výstavy, pokud chcete záruku, že vámi vybrané plemeno bude opravdu tím plemenem, pak zvolte čistokrevného pejska s průkazem původu.

Další velmi zajímavé argumenty najdete na stránkách CHS Magic of Czech plemene Flat Coated Retriever a naší velké kamarádky Týny, s kterými se plně ztotožňujeme!

Pejskům zdar!