Pořízení dogy

Co je dobré vědět než si pořídíte německou dogu?

Když jsme se rozhodovali pro německou dogu, sháněli jsme všechny možné informace o plemeni, o výchově, o výcviku zkrátka všechno kolem pořízení pejska.

Před pořízením německé dogy

Určitě je dobré zjistit si předem, co nejvíce informací, ať už o psech všeobecně, tak o plemeni. My jsme se rozhodli pro německou dogu hlavně kvůli povaze. Nepotřebovali jsme ani tak velkého psa, ale povaha jednoznačně zvítězila a nelitujeme! Naše i cizí zkušenosti s povahou dogouška si můžete přečíst v článku Jaká je německá doga. I na velikost jsme si zvykli a má to určitě i své výhody např. že se nemusíte ohýbat při hlazení. :) Určitě není dobré pořídit si velkého, na výživu a finance náročného psa jen proto, že se mi velcí psi líbí, líbí se mi exteriér nebo si chci prostřednictvím velkého psa něco dokazovat vůči okolí. Toto určitě NENÍ dobrý důvod proč si pořídit německou dogu.
Pokud se rozhodujete, zda si pořídit dogouše jako prvního psa, pak to určitě dobře zvažte, držíme vám pěsti! My sami jsme si doginu pořídili jako svého prvního psa, ale… O psovi jsme snili celý život (hlavně ženská část, která u nás představuje vůdčí část smečky a je to právě ona, kdo tráví s naší dogou nejvíc času), o kynologii, plemenech psů, životě psů, jejich potřebách, o etologii i o výcvik jsme se zajímali dlouho dopředu, měli jsme spoustu načteno a zjištěno. Jeli jsme se podívat i na setkání dogařů a na pár výstav, kde jsme plemeno německé dogy poznali i naživo, zjistili reálnou velikost :) (doma jsme si to představovali tak, že doroste zhruba do kliky u dveří :-D) a získali představu o povaze dogy a o dogařích, což nás jen utvrdilo v tom, že ano, toto je pro nás to pravé. ;)
Z vlastní zkušenosti víme, že je určitě vhodné přemýšlet o otázce financí, prostoru a času, který pejskovi poskytnete, u dogy to platí obzvlášť. Říká se, že nejmenší investice, co do dogy dáte je její pořizovací cena a s tím nelze nesouhlasit! Největší náklady jsou samozřejmě v době vývinu (tzn. do doby zhruba 2 let). Samozřejmě je to u každého psa i člověka individuální, na různých diskuzích se o tomto tématu hodně diskutovalo a ceny za měsíc se hodně různí od cca 2000 do 5000 Kč. My se přikláníme k částce zhruba 3000 – 4000 Kč v době vývinu na jedince. V dospělosti někteří majitelé přechází ze superprémiových granulí i na prémiové případně zkouší nějaké levnější varianty krmení. My krmíme stále stejnými granulemi (občas přilepšujeme) ze superprémiové řady, protože naší dogině vyhovují a nechceme ji rozhodit jiným třeba lepším, třeba horším krmivem. Proč, když to co má teď jí sedí a nás to ekonomicky úplně neruinuje. ;) Co se dospělého psa týče, přikláníme se zhruba k částce 2000 Kč za měsíc na jedince.
Doga do bytu nebo do domu? My bydlíme na sídlišti v paneláku, ve třípokojovém bytě a naše doga se má výborně. Myslíme si, že pokud pejskovi poskytnete dostatek pohybu a dostatečně se mu budete věnovat, tak je jedno, jestli je v bytě nebo v domě se zahradou. V době vývoje samozřejmě není dobré pejska přetěžovat a chodit raději častěji na kratší vycházky než ho zničit při jedné hrozně dlouhé. Samozřejmě pro každého psa je vždycky lepší, když může být na zahradě a zahradničit, kopat tunely apod. ale pokud někdo nemá tu možnost (přece jen, planeta není nafukovací…), tak se určitě nebojte a pokud jste ochotni věnovat své doze svůj volný čas a poskytnout jí denně (o víkendu třeba i déle) okolo 3–4 hodin vycházek, výcviku či jiné zábavy s vámi venku, tak jen do toho! Samozřejmě záleží na stáří a kondici a zdravotním stavu pejska. :)
Ono, stejně většina lidí, kteří bydlí v baráku, tak svého dogouše (pokud nemají kotec s výběhem, který je zajištěn) stejně nenechávají po dobu své nepřítomnosti na zahradě volně. Bohužel lidé jsou různí, někde by to šlo, ale většina majitelů psů se bojí, že by jejich miláčky mohl někdo otrávit hozením otrávené návnady přes plot, pokud by je nechali volně na zahradě. Takže je stejně mají v domě. A to už máte jedno, jestli pes spí v bytě nebo v domě, pak stejně vyrazíte na prochajdu a ven. :)
Osobně si myslíme, že velikost dogy do bytu není vůbec problém, záleží samozřejmě i na povaze dogouška, ale naše dogina nám skoro nic nezničila (je pravda, že jsme se jí přes půl roku mohli hodně věnovat a zvykat na postupnou samotu, když budeme v práci), což ale samozřejmě nemusí být pravidlem a vy se budete muset obrnit trpělivostí a možná budete muset pořídit nový gauč či cokoliv jiného, co vám dogoušek zničí, pričemž je určitě dobré držet se hesla – unavený pes, hodný pes. Hrníčky na konferenčním stolku (záleží opět na konečné velikosti hafana) byly v ohrožení jen v době růstu, až dorostla, má ocas nad jejich úrovní, ovšem se skleničkami na víno to je horší, tu už jsme jednu na návštěvě ocasem rozbili. ;)
Co se týče prostoru v bytě, naše fenka většinu dne prochrápe na gauči, jinak je hrozně skladná, vylítá se venku a doma je většinou klidná, spí nebo dostane na hraní morkovou kost nebo jinou zábavu, aktuálně taky trénujeme v obýváku (cca 20m2, volného prostoru tak 10m2) tanec se psem a je to opravdu bez problémů. Jediný problém bychom možná viděli v možnosti omlátit si ocas. Naše fenka má naštěstí super stavěný ocas (je takový silný a i když se zužuje, tak špička není tenoučká) a vůbec si ho neomlacuje, i když máme v předsíni skříň, do které při vítání trochu mlátí. Ale jednou jsme přes víkend hlídali kamarádům druhou dogu, která má ocas jinak stavěný a na konci víkendu bylo vidět, že zůstat u nás déle asi by ho trochu omlácený měla. Takže tak.
Co se týče slin, naše fenečka tedy příliš neslintá, takže ohozenou máme akorát zeď v předsíni, kde má misky, jinak ale slintání jako problém vůbec nevidíme. Až budeme malovat, plánujeme tu inkriminovanou zeď natřít omývatelnou barvou a bude to ještě lepší. :)
Ohledně výběru pohlaví na sídliště. My z vlastních zkušeností víme, že bychom si na sídliště nikdy nepořídili psa (samozřejmě názory i zkušenosti se mohou lišit). Když byla naše fenka malá (tak 2–3 měsíční štěně), každý se zastavoval a s hrůzou volal a ptal se jestli je to pes nebo fena, když jsem řekla, že fenka, naprostá většina lidí psi s úlevou pustila, že to je teda dobrý… Proto bych si sem psa nepořídila. Nevěřila bych lidem, že své pejsky pustí a bála bych se, že nebudu moct dostatečně socializovat. Nemám zkušenosti s více psy ani se psem jako takovým, ale říká se, že fenky jsou mírnější, klidnější (samozřejmě zase závisí na povaze), což si myslím, že na sídliště je určitě lepší, i tak se nás spousta lidí bojí, ještě kdyby byl pes třeba pruďas na ostatní „chlapy“, pak by se vám asi vyhýbalo hodně lidí. Navíc, obvyklý argument, že fenka hárá a že by to někoho nebavilo, že si radši pořídí psa… No ano, my s naší fenkou si prožijeme 14 dnů 2× do roka, kdy je protivnější a má jaksi „jiné“ starosti, ale to je tak všechno. Zato pejsek má chuť celý rok a fenky také hárají celý rok… Přejeme hezké stání na rohu se začichaným, zamilovaným dogáčkem. :) Určitě jsou fenky třeba na výcvik náladovější, nepodávají pořád stejné výkony jako psi, ale na sídlišti neustále stát na každém rohu a očichávat, jestli tahle fenečka náhodou není ta háravá, ne děkujeme, nechceme. ;)

Co se krmiva týče nevyplatí se šetřit. Co u dogy zanedbáte během vývinu, dáte do ní při léčbě případných problémů. Rozumný veterinář říká, že minimum, co by německá doga měla dostávat jsou superprémiové granule, vitamín C (v době růstu zubů je určitě dobré přidávat i fluor, na juvenilní akné je dobrý vitamín B) a kloubní výživu. Přidávat je také dobré samozřejmě nějaké ty pamlsky, piškoty, jogurty, kefíry, maso nebo vnitřnosti, vajíčka, ovesné vločky, rýže, zelenina, ovoce, ořechy, med, prostě všechny tady ty doplňkové věci. Samozřejmě záleží na každém páníčkovi čím a jak bude svého psa krmit, jestli granulemi nebo vařenou či syrovou stravou.
Záleží taky co bude vašemu dogátku vyhovovat. Každý jedinec je jedinečný a má trochu jiné nároky. Dobrým ukazatelem, zda má váš kamarád vše, co potřebuje, je že pěkně prospívá (není hubený ani tlustý) na daném krmivu, má krásnou lesklou srst, je hravý, zdravý, prostě bez problémů.
Pokud by nějaký problém byl, tak samozřejmě je dobré mít nějaké peníze v zásobě na veterinární péči. Je vhodné a rozumné mít nějaký rezervní fond jen na psa, kde budete mít našetřeno pro případ náhlé operace nebo něčeho takového či nenadálých výdajů.
Opravdu to nepodceňte, my jsme tuto rezervu měli a velmi se nám hodila, když naše doga onemocněla infekčním psincovým kašlem, který přerostl, i přes veškerou léčbu od počátku, do opakovaného zápalu plic a musela být týden hospitalizována na veterině. Věřte, že částka za velkého psa jde i do desetitisíců!!! Základem je potom dobrý veterinář, kterému budete důvěřovat a který má také zkušenosti s velkými psy, proto vybírejte pečlivě.
Německou dogu můžeme jedině doporučit, je to opravdu skvělá povaha a úžasný společník, uvidíte, že pokud si ji pořídíte, budete se jí věnovat a dávat lásku, že už nikdy jiné plemeno chtít nebudete. Jak říká náš pan veterinář – doga je droga – a my mu dáváme za pravdu! ;)