Německá doga

Plemeno: Německá doga

Jaká je německá doga? | Typ dogy | Zbarvení dogy | Standard plemene

Jaká je německá doga?

Jaká je německá doga? Její standard nám říká, že německá doga by měla být „přátelská, milá a svému majiteli velmi příchylná, obzvláště k dětem; vůči cizím zdrženlivá, žádoucí je sebevědomý, neohrožený, lehce ovladatelný, učenlivý společenský a rodinný pes s vysokým prahem vzrušivosti, bez projevů agresivního chování“.
Toliko standard a jaká by doga měla být a k čemu by se měla blížit. Život s dogou není jen otázka definice jedné věty a slova se těžko hledají. Kdybychom chtěli najít jediné slovo, asi bychom těžko nějaké našli. Úžasná? Jedinečná? Neuvěřitelná? ;)

Moc se mi líbí text, který napsal pan Tomáš na diskuzi KCHND: Německá doga není psem pro každého. Je to bytost, která klade na svého majitele vysoké nároky – vyžaduje mnoho citu a laskavosti, ale i autoritu, empatii, znalosti a zkušenost. Velký pes má velké prostorové nároky. Aby žila zdravý a spokojený život potřebuje doga kvalitní krmení a pravidelnou péči. Když jí odčervujete, zaplatíte mnohem více než za malého psa a když onemocní, Vaše peněženka se řádně vyprázdní. Málokterá dožije 10. roku svého života. Záleží jen na Vás, jak jste schopna všem těmto požadavkům dostát. Vaše doga může být zdravá celý svůj život a i tak Vás bude stát více, než jiné plemeno. Pokud chcete mít vedle sebe tohoto krásného psa, musíte mu dát vše, co potřebuje – v opačném případě se budete dívat na jakousi karikaturu, která impozantní dogu přípomíná jen velmi vzdáleně. Mít po svém boku německou dogu však také znamená mít velkorysého přítele s obrovským srdcem plným lásky, které bude bít jen pro Vás. Doga bude Vaším zrcadlem – jak se do její duše obtisknete, taková bude ona. Je to pes, který je schopen milovat až „za hrob“, nikdy Vás nezradí, je naprosto loajální k někomu, koho miluje. Německá doga nezapomíná – ani dobré, ale ani to zlé. Je to šlechtic mezi psy, svou duší spíše připomíná tříleté dítě, než psa. Není náhoda, že již v dávných dobách byly reprezentativní dogy součástí a majetkem vznešených lidských rodů. Máte-li obavu, že Vás německá doga bude finančně ruinovat, není to pes pro Vás. Mně se také velmi líbí Porche či Ferrari, jezdím však Škodovkou…

Pro mě osobně je doga skvělá a úžasná. Máme svého prvního dogouška, ale naprosto nás uchvátil. Je pravda, že právě kvůli povaze jsme se pro dogu rozhodli a nikdy jsme nelitovali. Učarovala nám už jako štěňátko, kdy jsme si ji přivezli. Ničeho se nebála, byla sebevědomá, aktivní, hravá, učenlivá. Samozřejmě to záleží na správném vedení a péči již u chovatele a i v novém domově. Pokud chcete, bude se s vámi jeden den válet na gauči, druhý den s vámi půjde na výlet a další klidně cvičit na cvičák. Podle mého pozná i dobrého člověka (asi jako každý pes). :) Když sledujete televizi nebo pracujete, přitulí se k vám, položí vám hlavu na klín a je prostě spokojená, že může být s vámi. Je to pes, který s vámi klidně bude sdílet velký dům i garsonku, vejde se všude, kde je vítaná. Samozřejmě s ní ale potom nemůžete obejít jen panelákový blok za 10 min. Je to kliďas, i když zrovna naše Dizzča je docela torpédo, taková naše „Dizzkotéka“, jak říká náš chovatel Leo Dostál, je na doginu docela temperamentní. Ale i přes svůj temperament a chuť do života je to neuvěřitelně klidný a kontaktní pes. Bez svého člověka a smečky je smutná, potřebuje citlivý přístup. Doma nelítá, nedělá nepořádek, vlastně nám skoro nic nezničila. Vyřádí se venku a doma většinu času chrní. Rodinu miluje; přesto jak je něžná ke členům rodiny, dovede také být nekompromisní obránce. Má taky sloní paměť a pamatuje si všechny křivdy od konkrétních psů, které se jí staly, když byla štěňátko. Teď už se umí ohradit, když po ní nějaký pejsek vyjede a ty pejsky, kteří na ni byli oškliví, když byla malá pěkně zlobí. ;) Bezdůvodně ale nikdy sama neútočí, malé štěkající pejsky buď pozlobí, že na ně bafne nebo je bez zájmu obejde. U dogy platí dvojnásob, že musíte být zkrátka vůdci smečky, velký pes musí být ovladatelný a zvládnutý. Doga, tak jako každý pes, bude opravdu vaším zrcadlem, které bude odrážet vaši výchovu a vaše působení. Je potřeba pevná a zároveň milující ruka i srdce. Pak bude vaše dogina tím skvělým a okouzlujícím společníkem. A mohu říct, že naše Dizzinka je zkrátka skvělá. :)

Veronika Staňková z CHS Grande Bellezza o své první německé doze mluví takto: Německá doga je oddaný, milý, laskavý, učenlivý, spolehlivý, dobrácký a chápavý společník na cestě životem. Naše Qeira miluje ostatní lidi, zvířata, psy, kočky, mazlí se s každým, nikdy nejeví známky jakékoliv agrese. Je to lenoch, miluje válení se v polštářích, nesnáší, když venku prší a stoupnout do kaluže nebo mokré trávy je pro ni horor. Na druhou stranu miluje procházky se psími kamarády. Je neuvěřitelně chápavá, poslušná, prostě naše zlatíčko, lidská duše v psím těle. Jediná negativní stránka tohoto plemene je, že se dožívají tak nízkého věku. Pro toho, kdo miluje velká plemena, nemá hluboko do kapsy, má rád prochajdy ale i lenošení doma, nevadí mu pár rozbitých věcí shozených ocasem a zabraný gauč večer u televize, netrvá na drilu na cvičáku a má dostatek času, porozumění a laskavé srdce, pro toho je německá doga ta pravá.

Hanka z diskuze KCHND píše také moc krásně o svých doginkách: Povaha dogy je všestranná. Hlídá,když to potřebujeme, mazlí se, kdy ona chce a to obě neustále. Posadí se Vám na klín a sleduje s Vámi televizi. My máme ještě jednu výjimku, ta starší slyší napouštění vody do vany a předhání se, kdo bude v bublinkách první. Oddaně miluje malé i velké děti, těm nerozumným se vyhne. Kamarád velký tělem i duší. Kdo nesnáší psí sliny k nám nechodí a to nám zase tak nevadí. Nekrade ze stolu i když ho má jako na dlani, má přirozenou autoritu a poslušnost přišla tak nějak sama od sebe. A postel je pro ně největší odměna, přitulit se, položit hlavu k Vaší a doufat v nekonečno, že ta chvilka bude napořád.

Další Hanka píše: Doga je pro nás nejlepší plemeno. Veliké – netřeba se při mazlení ohýbat, klidné – nic jí nerozhází, citlivé – prostě zlatíčko, moudré – povely plní pouze pokud jí přijdou vhodné (jen tak, že já chci, prostě nebude dělat blbosti – jako třeba si lehat do mokrý trávy), lehce rozmazlené či spíš zhýčkané – opravdu déšť, mokro, zima, bláto, mokrá tráva, a podobný hnusy se jí hnusí, taky miluje když se může ke mně v posteli přitulit .. Snese kočky, ostatní psy, má moc ráda lidi ačkoliv jim neskáče hned do náručí, ale chvilku trvá než k sobě někoho připustí na pomazlení (ovšem ten kdo ví jak na dogy s ní nemá problém), bez problémů se naučila vyprazdňovat na požádání, je to prostě naše zlatíčko.

Se všemi těmito názory se můžu ztotožnit a potvrdit je. ;) Jak říká pan doktor Štourač – doga je droga. Kdo jednou poznal doží duši, už k jinému plemeni tak nepřilne. Já vím, že tohle říká skoro každý majitel určitého plemene, ale pokud si dogu vyberete a sedne vám její temperament, způsob uvažování, její láska a přátelství, pak mi opravdu věřte, že žádný jiný pejsek se dogouškovi nevyrovná.

Zpět nahoru

Evropský a americký typ německé dogy

Na článku se intenzivně pracuje, mějte, prosím, trpělivost. ;)

Zpět nahoru

Zbarvení německé dogy
(MVDr. Milan Štourač, CSc.)

Základem zbarvení srsti je pigment melanin, který vzniká ve specializovaných buňkách ? melanocytech. Důležitým článkem v tvorbě pigmentu je aminokyselina tyrozin. Jejím přidáváním do krmiva můžeme v určitém směru kvalitu pigmentu ovlivnit. O jakémkoliv zbarvení rozhoduje gen C, na jeho působení navazují faktory určující kvalitu pigmentu, dále geny odpovídající za intenzitu zbarvení, distribuci pigmentu a jeho rozložení atd. Rozhodující význam má dále gen E, který odpovídá za syntézu eumelaninu, tj. černého pigmentu, a feomelaninu, tj. pigmentu žlutého nebo světle hnědého. Je známo, že některé reakce tvorby pigmentu mohou záležet na vlivech prostředí, např. na výše zmiňované dotaci tyrozinem, na dotaci beta-karotenem, ale také na teplotě vnějšího prostředí apod.

Uvážíme-li, že je ověřeno 10 genů podmiňujících u psů zbarvení srsti (označujeme je jako geny A, B, C, D, E, G, M, P, S, T), snadno si představíme, jaké množství kombinací je zde možné.

Německá doga je chována v pěti barvách: žlutá, žíhaná, modrá, černá, skvrnitá, které spojujeme do tří barevných rázů (černá-skvrnitá, žlutá-žíhaná a modrá-černá do modrých).

Černá německá doga je jednobarevného zbarvení. Černým pigmentem je eumelanin, který zbarvuje srst od kořínků až ke špičkám. Nos tohoto barevného rázu je černý. Geneticky se jedná o velmi příbuzné zbarvení s modrou. Liší se pouze rozdílnými formami genu D.

Pod vlivem klimatických a výživových faktorů se stává, že se manifestuje lehká degradace černé barvy ve formě nazrzlého lesku. Toto vyblednutí mizí s línáním jedince.

U černého zbarvení srsti se vyskytují zvláštnosti strakatosti:

 • V případě malých bílých znaků na hrudi, eventuelně prstech, mluvíme o černé poznamenané bílou. Jedná se o velmi omezenou strakatost.

cecil-uttis-cernyCecil Uttis – černý

dragonda-quincyetcDragonda Quincy Etc. – černá

aurora-silvatarok-cernaAurora Silva Tarok – černá

amundsen-catleyranchAmundsen Catley Ranch – černý

bellerine-quincyetc-cernaBellerine Quincy Etc. – černá

 • Jestliže má doga bílý límec, hruď, sternum, končetina, břicho a konec ocasu, mluvíme o omezené strakatosti, kterou nazýváme černá plášťová.
 • Jako střední strakatost popisujeme stav bílé lysiny na hlavě, bílý límec, končetiny, ocas, méně významný plášť. I v tomto případě ještě hovoříme o černé plášťové.

vivaldi-bohemiaabrusVivaldi Bohemia Abrus – černý plášťový

badine-quincyetc-plastovaBadine Quincy Etc. – černá plášťová

beta-blacktriumf-plastovaBeta Black Triumf – černá plášťová

holdfeny-fantomja-agnes-plastovaHoldfeny Fantomja Agnes – černá plášťová

holdfeny-fantomja-agnesHoldfeny Fantomja Agnes – černá plášťová z druhé strany

 • Pokud bílá barva zasahuje celou hlavu a trup, zůstávají pouze černé uši, několik skvrn na hřbetu a zádi, případně na bocích, hovoříme o intenzivní strakatosti. Nos je černý. Takového jedince popisujeme jako černou plátovou nebo také boston.

pokasa-vonschlesien2-platovaPokasa von Schlesien – černá plátová

pokasa-vonschlesien-platovaPokasa von Schlesien – černá plátová

verone-desterresdelarairie-platovaVerone des Terres de la Rairie – černá plátová

 • Velmi invazivní strakatost je stav, kdy kromě uší, základu ocasu a beder je celý jedinec bílý, vždy s černým nosem. Tito jedinci nejsou vyhledáváni a je otázkou jejich zařazování do reprodukce.
 • Posledním stadiem invaze je jedinec celý bílý s černým nosem. Toto zbarvení je považováno za nepřípustné.

bilyBílý jedinec

bily-hlavaBílý jedinec – hlava

V některých případech nese sebou bílý základ více či méně malé zbarvené skvrny, které se nazývají grošováním (jsou zbarveny eumelaninem).

Skvrnitá německá doga neboli harlekýn je geneticky jedinec bílý černě strakatý.

alexandra-regiauttis-skvrnitaAlexandra Regia Uttis – skvrnitá

Jeho zbarvení je závislé na genu M. Zbarvení harlekýn má skvrny černé barvy (eumelanin) s rozeklanou, členitou konturou, které se jeví jako náhodně postříkané na bílý základ těla zvířete.

gucci-bonoda-skvrnityGucci Bonoda – skvrnitý

bonaparte-regiauttis-skvrnityBonaparte Regia Uttis – skvrnitý

diamant-claudiabohemica-skvrnityDiamant Claudia Bohemica – skvrnitý

ettore-jakob-ricanskahvezda-skvrnityEttore Jakob Říčanská hvězda – skvrnitý

pablopicasso-mirez-bohemia-skvrnityPablopicasso Miréz Bohemia – skvrnitý

ellis-odhaninskeholomu-skvrnitaEllis od Hanínského lomu – skvrnitá

Casablanca-quincyetc-skvrnitaCasablanca Quincy Etc. – skvrnitá

dracula-silvatarok-skvrnitýDracula Silva Tarok – skvrnitý

bijou-claudiabohemica-skvrnitaBijou Claudia Bohemica – skvrnitá

ulonas-desterresdelarairie-skvrnityUlon’as des Terres de la Rairie – skvrnitý

Gen není fixovaný, proto se setkáváme ve vrzích harlekýnů s přítomností ?falešných barev? ? šedých tygrů, porcelánových tygrů atd. Při homozygotním stavu (MM) gen M může způsobovat úhyny nebo se rodí albinotičtí jedinci. Tato genetická kombinace je nepříznivá, protože způsobuje anomálie oka, více či méně postihuje sluch, přináší sebou kožní poruchy, epilepsii a řadu dalších problémů.

Bílé černě strakaté zbarvení je často doprovázeno depigmentací oční duhovky, která je modrá buď:

 • V lokalizovaném sektoru ? plurichromní oko, tedy vícebarevné, nebo také označované jako oko s klínem.

andor-okoAndor Regia Uttis – plurichromní oko u porcelánového tygra

andor-oko-s-klinem-steneAndor Regia Uttis – plurichromní oko u štěněte porcelánového tygra

andor-oko-s-klinemAndor Regia Uttis – plurichromní oko u porcelánového tygra

 • Na celém povrchu, kdy může být buď jedno oko modré a druhé pigmentované ? heterochromní oči, různě zbarvené, nestejnobarevné; nebo jsou obě oči modré.

V žádném případě není možné odmítat harlekýna pro modré oči. Je třeba si uvědomit, že modré oko je způsobeno recesivním genem, tedy, jestliže si přejeme tuto záležitost eliminovat, jedná se o problém několika generací.

bartholomew-zihanyandel-heterochromnioci2Bartholomew Žíhaný Anděl – Heterochromní oči u štěněte harlekýna.

bartholomew-zihanyandel-heterochromniociBartholomew Žíhaný Anděl – Heterochromní oči u harlekýna.

heterochromni-okoHeterochromní oko u štěněte harlekýna.

bentley-catleyranch-modre-ociBentley Catley Ranch – modré oči u harlekýnky.

U harlekýnů je také častá depigmentace nosu a očních víček. Tato depigmentace je u tohoto barevného rázu tolerována.

Campbell-quincyetc-skvrnity-bily-tygrCampbell Quincy Etc. – skvrnitý

Dnes není aktuální tendence při chovu podporovat zbarvení harlekýna více než ostatní barevné rázy. Je však pravdou, že zbarvení se středními a malými skvrnami, bílým krkem a bílou přední frontou je více estetické než zbarvení s velkými černými skvrnami.

barakuda-silvatarok-skvrnitaBaracuda Silva Tarok – skvrnitá

kair-del-juja-polgar-skvrnityKair del Juja Polgar – skvrnitý

baghira-regiauttis-skvrnitaBaghíra Regia Uttis – skvrnitá

etoscha-odhaninskeholomu-skvrnityEtoscha od Hanínského lomu – skvrnitý

Přes tuto estetickou stránku zbarvení, není vhodné zapomínat na ?typ? u harlekýnů. Selekce podle zbarvení je velmi důležitá v Americe. Na výstavách jsou harlekýni s velkými skvrnami znevýhodňováni, stejně tak jako černí se strakatostí. Do chovu jsou však pouštěni.

Žlutá německá doga má jednobarevné zbarvení srsti světlým pigmentem feomelaninem. Jde o jednobarevné zbarvení, ačkoliv se laikovi někdy může zdát jako dvoubarevné. Samotná barva má řadu nuancí od světle zlatožluté až po sytě zlatožlutou, která je upřednostňována. Pokud je světle žlutá barva zbavena všech tmavějších odstínů, hovoříme o zbarvení plavém. Tmavě žlutá nebo lehce uhelná má tmavé zóny na hlavě, uších a horní linii, kdy hovoříme o tzv. úhořím pruhu. Toto zbarvení je tolerováno. Uhelná žlutá není vyhledávána.

natalia-norach-zlutaNatalia Norach – žlutá

frida-bonoda-zlutaFrída Bonoda – žlutá

corrado-barinsen-zlutyCorrado Bářin sen – žlutý

Zvláštnosti základního zbarvení srsti: Feomelanin se rozprostírá po celém těle, zatímco přední část hlavy, víčka a uši jsou obsazeny tmavým pigmentem eumelaninem. Hovoříme o černé masce. Tato maska je žádoucí, ale její chybění není trestáno.

bruta-regia-uttis-zluta-bez-maskyBruta Regia Uttis – žlutá bez masky

V případě malých bílých skvrn, které jsou způsobeny ztrátou pigmentu, říkáme, že je žlutá poznamenána bílou. Z genetického hlediska se jedná o strakatost, která je u žlutých dog tolerována ve velmi omezeném rozsahu (znak na hrudi, bílé prsty).

carmello-dicaporizzuto-zlutyCarmello di Capo Rizzuto – žlutý

izzyIsabela Mekinna – žlutá

isabela-mekinnaIsabela Mekinna – žlutá

Každá vymezená střední nebo invazivní strakatost je vylučující vadou. Feomelanin může podléhat genetickému rozředění (tzv. geny diluce) a dávat světlejší zbarvení, obzvláště v méně pigmentovaných zónách; v přední části ramene, zadní části stehen a oblast konečníku, vnitřní strany končetin atd. Při určitých kombinacích geny diluce mohou zapříčiňovat velmi vybledlé zbarvení, někdy nazývané isabela. Toto zbarvení odpovídá světle béžové a není u německých dog žádoucí.

zluta-drapova-bez-maskyŽlutá drapová (světle béžová) bez masky (nestandard)

Žíhaná německá doga má vícebarevné zbarvení srsti, to znamená, že jsou zde položeny vedle sebe dvě zbarvení pocházející ze dvou různých pigmentů. Toto zbarvení srsti je charakteristické přítomností na světlém základu (feomelanin) příčných tmavých pruhů (eumelanin), které nazýváme žíháním. Jsou černé, černá barva je více či méně intenzivní a jsou více či méně bohaté. Čím je základní barva intenzivnější zlatá s velmi zřetelným žíháním, tím více se přibližuje ideálu barevného rázu.

leit-motiv-deayalgaLeit Motiv de Ayalga – žíhaný

fineta-rendogFineta Rendog – žíhaná

Říkáme, že zbarvení je lehce žíhané, jestliže žíhání je jemné a málo husté (stěsnané).

apolenkalilly-natinor-zihanaApolenka Lilly Natinor – žíhaná

Zbarvení středně žíhané je pokud má žíhání plochu a střední denzitu.

creos-otto-zihanyCreos Otto – žíhaný

zeeloo-di-ripa-vertigoZeeloo di Ripa Vertigo – žíhaná

Zbarvení je silně žíhané, jestliže žíhání je silné a velmi husté, redukující na minimum žluté zóny. Hustě žíhané zbarvení se někdy také nazývá onyx.

santiago-amigo-vSantiago Amigo v.d. Wolfshöhle

lormont-deayalga-onyxLormont de Ayalga – žíhaný

I u tohoto zbarvení je žádoucí černá maska. Při manifestaci bílých skvrn hovoříme stejně jako u žlutých o strakatosti, která i u této barvy je tolerována v omezeném rozsahu.

U tohoto zbarvení se může vyskytovat nádech modré barvy, který nesmí být tolerován.

modre-zihaniModré žíhání (nestandard)

casandra-helza-modroplava-modra-maska2Casandra Helza – „modroplavá“ neboli žlutá s modrou maskou (nestandard)

stenata-grand-presentŠtěňata modrá (standard) a žlutá s modrou maskou (nestandard) z modrých rodičů

stenata-grand-present-matkaŠtěňata modrá (standard) a žlutá s modrou maskou (nestandard) z modrých rodičů

Modrá německá doga je zbarvením jednobarevná. Černý pigment eumelanin je působením genů diluce ?rozpuštěn? do modré barvy. Jedná se o zbarvení břidlicově šedé, více či méně tmavé. Rozředění černé barvy postihuje pochopitelně i nos psa, který musí být břidlicově šedý. Strakatost je samozřejmě možná, stejně jako u předchozích barevných rázů je akceptována pouze v omezené podobě.

nancy-cevelob-modraNancy Cevelob – modrá

kent-cevelob-modryKent Cevelob – modrý

paris-qeira-cevelob-modraParis Qeira Cevelob – modrá

valdez-della-baia-azzuraValdez della Baia Azzurra – modrý

dadaumpa-lotos-modryDadaumpa Lotos – modrý

U všech barevných rázů se setkáváme dříve nebo později se šedivěním pysků a obočí. Jedná se o faktor šedivění genu G, který je zodpovědný za objevení se bělavé srsti (jedná se o ekvivalent šedivých vlasů u člověka), která se může objevit i velmi brzy.

yris-regia-uttis-7letYris Regia Uttis – 7 let

yasminne-regia-uttis-7letYasmine Regia Uttis – 7 let

Některé praktické chovatelské závěry

Ve skutečnosti je tedy německá doga chována ve třech barevných rázech:

 1. Černá a skvrnitá
 2. Žlutá a žlutá-žíhaná
 3. Modrá a černá do modrých

catherine-zmestarakovnika-cernadomodrychCatherine z Města Rakovníka – černá do modrých

quito-della-baia-azzurra-cernydomodrychQuito della Baia Azzurra – černý do modrých

Není povoleno křížení těchto rázů vzájemně! Povolené je pouze křížení:

1. Černé s černou nebo černé s harlekýnem. Spojením dvou černých rodičů nemůžeme získat harlekýna, naopak křížením dvou harlekýnů můžeme získat černého potomka. Ze dvou černých rodičů se může narodit modrý jedinec. Spojením černé s harlekýnem a spojením dvou harlekýnů získáváme

 • harlekýny s různými skvrnami podle genů předků
 • černé
 • černé s omezenou, střední nebo invazivní strakatostí, jestliže je přítomný gen strakatosti
 • šedé tygry (mají černé skvrny na šedé základní barvě) a podle genetického pozadí různé ?falešné barvy? (porcelánoví tygři – mají převážně modré (modrý tygr), šedé, žluté (žlutý tygr) nebo žíhané (žíhaný tygr) skvrny na bílé základní barvě).

Od 8. 10. 2012 byl změnen standard německé dogy a šedý tygr již není nestandardním a diskvalifikujícím jedincem, nicméně je stále nežádoucím, tzn. že jeho barva je označována jako „chyba“ barvy u skvrnitých jedinců. Může být připuštěn do chovu, na výstavách však nejspíše nedosáhne na ocenění nejvyšší v konkurenci skvrnitých jedinců.

Porcelánový tygr je stále nestandardním zbarvením.

cosby-quincyetc-sedytygrCosby Quincy Etc. – šedý tygr

bandora-silvatarok-sedytygrBandora Silva Tarok – šedý tygr

attila-sedytygrAttila – šedý tygr

exupery-quincyetc-sedytygrExupery Quincy Etc. – šedý tygr

bosanova-quincyetc-sedytygrBosanova Quincy Etc. – šedý tygr plášťový

andor-regia-uttisAndor Regia Uttis – porcelánový tygr (nestandard)

andor-regia-uttis-druhastrana2Andor Regia Uttis – porcelánový tygr (nestandard)

dalila-silvatarok-porcelanovytygrDalila Silva Tarok – porcelánový tygr (nestandard)

dalilaDalila Silva Tarok – porcelánový tygr hlava (nestandard)

porcelanovy-tygrPorcelánový tygr (nestandard)

modra-skvrnita-modry-tygrModrý skvrnitý jedinec – porcelánový tygr, toto zbarvení je někdy také nazýváno modrý tygr nebo modrý harlekýn (nestandard)

joshua-blue-harlequinJoshua – porcelánový (modrý) tygr (nestandard)

brejzi-regia-uttis-zlutytygrBrejzi Regia Uttis – porcelánový tygr, toto zbarvení je někdy také nazýváno žlutý tygr (nestandard)

fawnquin-leelooLeeloo – porcelánový (žlutý) tygr (nestandard)

fawnequinPorcelánový (žlutý) tygr (nestandard)

fawnequin1Porcelánový (žlutý) tygr (nestandard)

vrh-fawnequin-harlequin-fawnŠtěňata – skvrnité (standard), žluté (standard) a žlutý tygr (nestandard)

duke-brindlequinDuke – porcelánový tygr, toto zbarvení je někdy také nazýváno žíhaný tygr (nestandard)

duke-brindlequin2Duke – porcelánový (žíhaný) tygr (nestandard)

brindlequinPorcelánový (žíhaný) tygr (nestandard)

brindlequin1Porcelánový (žíhaný) tygr (nestandard)

brindlequin2Porcelánový (žíhaný) tygr (nestandard)

brindleQPorcelánový (žíhaný) tygr (nestandard)

brindlequin-slabe-zihaniPorcelánový (žíhaný) tygr (nestandard)

stene-matka-brindlequinŠtěně s matkou – porcelánový (žíhaný) tygr (nestandard)

stenata-brindlequinŠtěňata – žluté (standard), žíhané (standard), porcelánový (žlutý a žíhaný) tygr (nestandard)

stenata-brindlequin2Štěňata – žluté (standard), žíhané (standard), porcelánový (žlutý a žíhaný) tygr (nestandard)

cokoladove-hneda-skvrnitaČokoládově hnědá skvrnitá (nestandard)

modro-zluta-zakladni-barva-s-cokoladovymi-skvrnamiModro-žlutá s čokoládově hnědými skvrnami (nestandard)

modro-zluta-zakladni-barva-s-cokoladovymi-skvrnami2Modro-žlutá s čokoládově hnědými skvrnami (nestandard)

 • bílé a albíny

albinoAlbín (nestandard)

bily-tygrBílý tygr (albín by měl červené oči)

cecily-quincyetc-bily-tygrCecily Quincy Etc. – bílá

cecily-quincyetc-bily-tygr2Cecily Quincy Etc. – bílá

U harlekýnů je počet a rozmístění skvrn věcí určité náhodnosti. Není možné jakýmikoliv chovatelskými opatřeními usměrňovat rozmístění těchto skvrn např. na hlavě nebo na hřbetě.

2. Žluté se žlutou, žluté se žlutou-žíhanou. Spojením dvou žlutých jedinců se narodí pouze žluté potomstvo. Spojením dvou žlutých-žíhaných se mohou narodit žlutá štěňata. Rodiče bez masky nemohou nikdy mít potomstvo s maskou.

Nestandardní jsou dogy žluté a žíhané plášťové neboli podle standardu „žluté a žíhané dogy s bílou lysinkou, bílým obojkem, bílými tlapami nebo „punčochami“ a bílou špičkou ocasu“ a také s dalšími nestandardními znaky (např. merle faktor).

vrh-harlequin-fawn-whiteŠtěňata – skvrnité (standard) a žluté s bílým obojkem, lysinkou a tlapkami (nestandard)

zluta-plastovaŽlutý plášťový jedinec (nestandard)

mantled-fawn-daneŽlutý plášťový jedinec (nestandard)

tita-merlefaktor-hlavaTita – žlutá s merle faktorem viditelným hlavně na hlavě (nestandard)

tita-merlefaktor-hlava2Tita – žlutá s merle faktorem viditelným hlavně na hlavě (nestandard)

tita-zluta-s-merle-faktorem-na-hlaveŽlutý jedinec s merle faktorem na hlavě (nestandard)

3. Modré s modrou nebo modré s černou do modrých. Křížením modrých rodičů získáme pouze modré potomstvo. Spojením modré s černou do modrých získáme potomstvo jak modré tak černé do modrých.

Nestandardní jsou dogy modré plášťové neboli podle standardu „modré dogy s bílou lysinkou, bílým obojkem, bílými „punčochami“ nebo bílou špičkou ocasu“.

modra-plastovaModrý plášťový jedinec (nestandard)

samson-blue-mantleSamson – modrý plášťový (nestandard)

Neexistuje rozdílnost morfologická ani povahová mezi jednotlivými barevnými rázy. Jedná se o vox populi ? hlas lidu, slyšíme-li, že harlekýni jsou vyšší než ostatní barevné rázy, že černé dogy jsou v povaze dominantnější než ostatní apod.

To co jsme si o barevných rázech řekli výše je obraz ideální situace, za předpokladu ideální genetické čistoty barev. Stává se však, že najednou se nám ve vrhu vyskytne štěně zbarvené zcela jinak, než bychom očekávali. Je to vždy zapříčiněno přítomností nevhodného barevného genu, který byl do krve našeho chovného jedince přimíchán v minulosti.
Například černá německá doga je souhrnem zevních znaků černá, ale genotypově by se mohla tato barva pro chovatelské využití rozdělit do těchto kategorií:

 • Černá s genem pro žlutou a skvrnitou. Jestliže jsou zde přítomny geny pro žlutou a geny strakatosti v kombinaci s geny diluce, je zde riziko produkování nejen žluté, ale i žluté-skvrnité.
 • Černá z harlekýnů může nést recesivní geny pro žlutou-skvrnitou, nebo žlutou-žíhanou.
 • Černá nesoucí gen modré.
 • Geneticky čistě černá.

Vidíme tedy, že geneticky je v barvě černé možná značná variabilita. Zkušený chovatel, který má důkladné znalosti dědičnosti zbarvení, který je ochoten důsledné selekce a má možnosti provádět testovací křížení, může potom nevhodný gen ze svého chovu zcela odstranit. Všichni chovatelé by se měli zabývat aktualizací všech pěti barev, měli by mít proto vpravdě efektivní plemenný program, který musí brát v úvahu genotyp chovaných jedinců než pouze souhrn zevních znaků. A to se týká nejenom zbarvení srsti! Na druhou stranu by asi nebylo správné dívat se pouze na barvu a zapomenout na ?zbytek? psa.

V poslední době se ozývají hlasy pro uznání dalšího barevného rázu ? šedý tygr. Ve Francii se uskutečňuje pokusný chov tohoto barevného rázu, který se zcela běžně rodí ze spojení černá-harlekýn, harlekýn ? harlekýn. V této otázce však bude mít poslední slovo země původu plemene, tedy Německo, což se také od roku 2012 stalo a šedý tygr byl uznán jako standardní (ale stále nežádoucí) jedinec.

[Zdroje obrázků.]

Zpět nahoru

Standard plemene Německá doga

FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE SECRETARIAT GENERAL: 13, Place Albert I, 6530 THUIN (Belgique)
F.C.I. – Standard Nr.235 / 10.04.2002 / D

ZEMĚ PŮVODU: Německo

DATUM PUBLIKACE PLATNÉHO ORIGINÁLNÍHO STANDARDU: 13. 03. 2001

POUŽITÍ: Společenský, strážní pes a pes pro ochranu

KLASIFIKACE F.C.I.: Skupina 2 – pinčové, knírači, molossové a švýcarští salašničtí psi Sekce 2.1 – Molossové, dogovití psi Bez zkoušek z výkonu

KRÁTKÝ PŘEHLED HISTORIE: Za předchůdce dnešních německých dog jsou považováni staří býkohryzové stejně jako psi používaní ke štvaní zvěře a k lovu na divočáky. Svojí konstitucí tvoří střed mezi silným mastifem anglického typu a rychlým obratným chrtem. Označení doga nejprve patřilo velkým, silným psům, kteří zpočátku nemuseli patřit k žádnému určitému plemeni. Názvy jako ulmská doga, anglická doga, dánská doga, pes na štvaní, pes na divočáky a velká doga později označovaly podle barvy a velikosti různé typy těchto psů. V roce 1878 se v Berlíně rozhodl sedmičlenný výbor nadšených chovatelů a rozhodčích pod předsednictvím Dr. Bodinuse zahrnout všechny výše uvedené variety pod název „německá doga“. Tím byl položen základní kámen samostatného německého plemene psů. V roce 1880 byl při příležitosti výstavy v Berlíně sestaven první standard dogy, který od roku 1888 spravuje „Deutscher Doggen – Club 1888 e.V“, a který byl během let opakovaně upravován. Jeho dnešní forma odpovídá požadavkům F.C.I.

CELKOVÝ VZHLED: Německá doga spojuje ve svém ušlechtilém zjevu velikost, sílu a harmonickou stavbu těla s hrdostí, sílou a elegancí. Díky substanci, spojené s ušlechtilostí, harmonií vzhledu, dokonalým proporcím jednotlivých linií a především díky mimořádně výrazné hlavě, působí doga na pozorovatele jako ušlechtilá socha. Doga je Apollem mezi psy.

DŮLEŽITÉ PROPORCE: Stavba těla je téměř kvadratická; to platí obzvláště u psů. Délka trupu (vrchol hrudní kosti až vrchol sedací kosti) by neměla u psů přesahovat kohoutkovou výšku o více než 5 %, u fen by ji neměla přesahovat o více než 10 %.

CHOVÁNÍ / POVAHA: Přátelská, milá a svému majiteli velmi příchylná, obzvláště k dětem; vůči cizím zdrženlivá. Žádoucí je sebevědomý, neohrožený, lehce ovladatelný, učenlivý společenský a rodinný pes s vysokým prahem vzrušivosti, bez projevů agresivního chování.

HLAVA:

MOZKOVNA:
Lebka: v souladu s celkovým vzhledem, dlouhá, štíhlá, výrazná, markantní, dobře řezaná (zvláště partie pod očima); nadočnicové oblouky dobře vyvinuté, aniž by však vystupovaly. Vzdálenost špičky nosu od stopu a stopu od slabě vyjádřeného týlního hrbolu by měla být pokud možno shodná. Horní linie tlamy a mozkovny by měly probíhat paralelně. Při pohledu zepředu musí hlava vypadat štíhle, přičemž hřbet nosu by měl být pokud možno široký a lícní svaly by měly být pouze lehce naznačeny, v žádném případě nemají zřetelně vystupovat.
Stop: Zřetelně vyznačen

OBLIČEJOVÁ ČÁST:
Nosní houba: Dobře vyvinutá, spíše široká než kulatá, s velkými nosními otvory. Nosní houba musí být černá s výjimkou černobíle skvrnitých dog. U nich je černá nosní houba žádoucí a toleruje se černě skvrnitá nebo masově zbarvená nosní houba. U modrých psů je nosní houba antracitově zbarvená (zesvětlená černá).
Tlama: By měla být hluboká a pokud možno pravoúhlá. Koutky tlamy dobře znatelné. Tmavě pigmentované pysky. U černobíle skvrnitých dog se tolerují pysky s neúplnou pigmentací nebo pysky masově zbarvené.
Čelisti / zuby: Dobře vyvinuté široké čelisti. Silný, zdravý a úplný nůžkový skus (42 zubů podle běžného zubního vzorce).
Oči: Středně velké, s živým, chytrým a přátelským výrazem. Pokud možno tmavé, mandlového tvaru s dobře přiléhajícími víčky. U modrých dog jsou přípustné poněkud světlejší oči. U černobíle skvrnitých dog se tolerují světlé oči nebo oči různých barev.
Uši: Přirozeně visící, vysoko nasazené, středně velké, přední okraj přiléhá k líci.

KRK: Dlouhý, suchý, svalnatý. Dobře vyvinutý v nasazení, k hlavě se lehce zužuje, linie šíje je lehce klenutá. Krk je nesen vzpřímeně, přitom je poněkud skloněn kupředu.

TĚLO:
Kohoutek: Nejvyšší bod silného těla. Je tvořen hřebeny lopatek, které přesahují trny obratlů.
Hřbet: Krátký a pevný, jeho téměř rovná linie nepatrně klesá směrem dozadu.
Bedra: Lehce klenutá, široká, silně osvalená.
Záď: Široká, silně osvalená, od křížové kosti směrem k nasazení ocasu mírně klesá a plynule přechází v nasazení ocasu.
Hrudní koš: Dosahuje až k loktům. Dobře klenutá žebra sahají daleko dozadu. Hruď dobré šířky s vyjádřeným předhrudím.
Spodní linie a břicho: Břicho směrem dozadu dobře vtažené, s dolní linií hrudního koše tvoří pěkný plynulý oblouk.

OCAS: Dosahuje až k hleznu. Nasazený vysoko a široce, ke špičce se stejnoměrně zužuje. V klidu visí v přirozeném oblouku, při vzrušení nebo v běhu nesen lehce jako šavle, ne však příliš nad linií hřbetu. Kartáč na ocase je nežádoucí.

KONČETINY:

HRUDNÍ KONČETINA:
Plece: Silně osvalené. Lopatka je dlouhá a šikmo uložená, s nadloktím svírá úhel zhruba 100 až 110 stupňů.
Nadloktí: Silné a svalnaté, dobře přiléhající; mělo by být poněkud delší než lopatka.
Loket: Nevytáčí se ven ani dovnitř.
Předloktí: Silné, svalnaté, při pohledu ze strany i zepředu naprosto rovné.
Zápěstí: Silné, stabilní, od struktury předloktí se odlišuje pouze nepatrně.
Nadprstí: Silné, při pohledu zepředu rovné, při pohledu ze strany směřuje pouze nepatrně kupředu.
Tlapy: Okrouhlé, vysoko klenuté a s dobře uzavřenými prsty (kočičí tlapa). Drápy krátké, silné, co nejtmavší.

PÁNEVNÍ KONČETINA: Celá kostra pánevní končetiny je pokryta silnými svaly, záď, kyčel a stehno jsou široké a oblé. Silné, dobře osvalené pánevní končetiny stojí při pohledu zezadu paralelně s hrudními končetinami.
Stehno: Dlouhé, široké, velmi svalnaté.
Koleno: Silné, stojící téměř svisle pod kyčelním kloubem.
Bérce: Dlouhé, zhruba stejné délky jako stehno, dobře osvalené.
Hlezno: Silné, stabilní, nesměřuje ani dovnitř, ani ven.
Nadprstí: Krátké, silné, stojící téměř kolmo k podložce.
Tlapy: Okrouhlé, vysoko klenuté a s dobře uzavřenými prsty (kočičí tlapa). Drápy krátké, silné, co nejtmavší.

KROK: Harmonický, pružný, prostorný, lehce pérovaný, končetiny se musí při pohledu zezadu pohybovat paralelně.

KŮŽE: Těsně přiléhající, u jednobarevných dog dobře pigmentovaná. U černobíle skvrnitých dog odpovídá rozložení pigmentu rozložení skvrn.

OSRSTĚNÍ-SRST: Velmi krátká a hustá, hladce přiléhající, lesklá.

BARVY: Německá doga se chová ve třech samostatných varietách: žlutá a žíhaná, skvrnitá a černá, modrá.
Žlutá: Světle až sytě zlatožlutá, žádoucí je černá maska. Nežádoucí jsou malé bílé odznaky na hrudi a prstech.
Žíhaná: Základní barva od světle až po sytou zlatožlutou s černým, co nejrovnoměrnějším a zřetelně vyznačeným žíháním, probíhajícím ve směru žeber; žádoucí je černá maska. Nežádoucí jsou malé bílé odznaky na hrudi a prstech.
Černobíle skvrnitá (tzv.tygrovaná doga): Základní barva čistě bílá, pokud možno bez všech odstínů, s lakově černými skvrnami, které mají být rozloženy pravidelně po celém těle; jsou nestejné velikosti i tvaru. Nežádoucí jsou šedé nebo nahnědlé skvrny nebo jejich části.
Černá: Lakově černá, bílé odznaky jsou přípustné. K nim patří i plášťové dogy, u nichž černá pokrývá tělo jako plášť, a tlama, krk, hruď, břicho, končetiny a špička ocasu mohou být bílé, a dogy s bílou základní barvou a velkými černými plotnami (plotnové zbarvení).
Modrá: Čistě ocelově šedá, bílé znaky na hrudi a tlapách jsou přípustné.

VELIKOST: Kohoutková výška: psi nejméně 80 cm feny nejméně 72 cm

CHYBY: Každá odchylka od uvedených bodů by se měla posuzovat jako vada, jejíž hodnocení by mělo být v přesném poměru se stupněm odchylky. To platí především pro následující odchylky:

Celkový vzhled: Cchybějící nebo nedostatečně vyjádřený pohlavní výraz, chybějící harmonie, přílišná lehkost, přílišná těžkopádnost.
Povaha: Chybějící sebevědomí, nervozita, nízký práh vzrušivosti
Hlava: Linie hlavy neprobíhající paralelně, jablkovitá hlava, klínovitá hlava, příliš málo vyjádřený stop, silně vyjádřené lícní svaly.
Tlama: Špičatá, chybějící pysky, příliš volně visící pysky (letmé pysky). Hřbet nosu konkávní (sedlovitý), konvexní (klabonos jako u ovce) nebo spadající (orlí nos).
Čelisti / zuby: Všechny odchylky od kompletního chrupu (toleruje se pouze chybění zubů P1 v dolní čelisti); nepravidelné postavení jednotlivých řezáků, dokud je zachována většina zámku skusu; příliš malé zuby.
Oči: Volná víčka, příliš červené spojivky; světlé, bodavé, jantarově žluté oči; u jednobarevných dog vodnaté oči nebo oči různých barev. Oči uložené příliš daleko od sebe nebo „šikmé“ oči. Vystupující nebo příliš hluboko uložené oči.
Uši: Nasazené příliš vysoko nebo příliš nízko, odstávající do stran nebo ploše přiléhající.
Krk: Krátký, tlustý krk, jelení šíje, příliš mnoho volné kůže na hrdle nebo lalok.
Hřbet: Spadající hřbet, kapří hřbet, příliš dlouhý hřbet, směrem dozadu stoupající hřbetní linie.
Záď: Silně spadající nebo vodorovně uložená.
Ocas: Příliš silný, příliš dlouhý nebo příliš krátký, příliš nízko nasazený, nesený příliš vysoko nad hřbetní linií, ve tvaru háku nebo nesený stočený do kroužku či vychýlený ke straně. Potlučený, na konci zesílený nebo kupírovaný ocas.
Hrudní koš: Plochá žebra nebo sudovitě klenutá žebra, chybějící šířka nebo hloubka hrudníku, příliš vystupující hrudní kost.
Spodní linie: Příliš málo vtažená linie břicha; nedostatečně zatažené mléčné žlázy.
Hrudní končetina: Nedostatečné úhlení. Lehké kosti, slabé osvalení. Postoj jiný než zcela svislý.
Plece: Volné, příliš těžké. Strmě uložený list lopatky.
Lokty: Volné, vbočené nebo vybočené.
Předloktí: Zahnuté. Zesílení nad zápěstním kloubem.
Zápěstí: Naběhlé. Podstatně ustupující nebo přesahující.
Nadprstí hrudní končetiny: Postavené příliš šikmo nebo příliš strmě.
Pánevní končetina: Příliš otevřené nebo příliš uzavřené úhlení. Kravský postoj, příliš úzký nebo sudovitý postoj.
Hlezno: Naběhlé, nestabilní.
Tlapy: Ploché, dlouhé, rozevřené. Paspárky.
Krok: Příliš málo prostorný, vázaná akce, častý nebo stálý mimochod, nedostatečná souhra v akci hrudních a pánevních končetin.
Srst: Patrová srst, tupá srst.
Barvy:
Žlutá: žlutošedá, žlutomodrá, plavě žlutá nebo špinavě žlutá barva.
Žíhaná: základní barva stříbrně nebo plavě žlutá; slité žíhání.
Černobíle skvrnitá: základní barva modrošedě kropenatá, větší podíl žlutošedých nebo modrošedých skvrn.
Černá: odstín žluto-, hnědo- nebo modročerný.
Modrá: žlutomodrá nebo černomodrá barva.

TĚŽKÉ VADY

Povaha: Bázlivost.
Čelisti / zuby: Llešťový skus
Oči: Ektropium, entropium.
Ocas: Vrozeně zlomený ocas.

VYLUČUJÍCÍ VADY:

Povaha: Agresivita, kousání ze strachu
Nos: Játrově zbarvený, rozštěp nosu
Čelisti / zuby: Předkus, podkus, zkřížený skus
Barvy: Žluté a žíhané dogy s bílou lysinkou, bílým obojkem, bílými tlapami nebo „punčochami“ a bílou špičkou ocasu. Modré dogy s bílou lysinkou, bílým obojkem, bílými „punčochami“ nebo bílou špičkou ocasu. U černobíle skvrnitých dog: bílá barva bez černých skvrn (albíni) stejně jako hluché dogy; takzvaní porcelánoví tygři (kteří mají převážně modré, šedé, žluté nebo žíhané skvrny); takzvaní šedí tygři (ti mají černé skvrny s šedou základní barvou).

POZN.: Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata zcela spuštěná do šourku.

Zpět nahoru

[Zdroje některých článků a obrázků ze stránek CHS Bonoda a KCHND: http://www.deutsche-dogge.cz/…venidog.html, http://www.nemecka-doga.cz/index.phtml?…]