Život s dogou

Jak jsme se rozhodli pořídit si zase dogu

Bez dogy to u nás nejde. 🙂 Naše milovaná Dizzinka (Desiré Silva Tarok) nás bohužel 31. 5. 2017 navždy opustila ve věku 9,5 let. I když to člověk třeba čeká, trochu s tím počítá, zasáhlo nás to. Dizzča byla naše první doga, náš první pes a i když vzpomínáme s úsměvem na rtech, stejně se v očích objeví slzy. Vždycky jsme jí z legrace říkali, Dizzinko, musíš vydržet, aspoň do 10 (let)… Ještě máš půl hodinky (to když bylo třeba 21:30 😀 )… 😀 A Dizzča skoro do těch 10 let vydržela. Byla skvělá až do konce, veselá, hravá, milovala naše Trpaslíky i nás, byla něžná, opatrná, byla prostě úžasná.

Protože u dogy člověk nikdy neví, kdy to přesně přijde a bohužel nepatří mezi dlouhověká plemena, již ve veteránském věku Dizzinky jsme se rozhlíželi po stanici, odkud bychom si vzali štěňátko, protože jsme chtěli mít v záloze více možností, pro případ, že by se v době, kdy bychom chtěli štěndo, černá fenečka pro nás nenarodila.

Tak jako u Dizzinky, chtěli jsme jít i tentokrát hodně po povaze, která dělá dogu dogou, a po zdraví. Protože k čemu vám bude interšampion, který umře ve 4 letech nebo krom výstavy bude vyjíždět po všem, co se hýbe. (Jasně, zdraví či dlouhověkost zajistit nelze, ale aspoň ten předpoklad, aby tam byl… 😉 )

Jako jednu z možností jsme po srpnovém bratislavském Duodanube 2011 zvolili polskou chovatelskou stanici Być Może chovatelky Beaty Kucharczyk. Naše Dizzča se zde předvedla ve třídě šampionů spolu s černou Dumkou (Być Może DUMKA NA DWA SERCA), která se nám povahově líbila (aspoň co jsme z těch pár výstav, kde jsme se potkali měli možnost posoudit) a i vzhledově nám připomínala Dizzinku. Řekli jsme si, že budeme aktivity stanice sledovat spolu s dalšími vybranými stanicemi. U Być Może bychom rádi zmínili také sestru Dumky Zuzu (Być Może DROGOCENNA ZUZA), která má několik zkoušek a potkávali jsme se na výcvikových akcích. Také se nám líbil vrh F Być Może, víme, že jejich psi mají vcelku veselou povahu a dobře se s nimi pracuje, a od té doby jsme byli s Beatou v občasném kontaktu s tím, že bychom případně výhledově rádi po téhle linii štěně. Další možností byla chovatelská stanice Quincy Etc. Olinky Baštové a Jaromíra Jurčeky, kteří mají, podle nás, perfektní socializační hřiště pro štěňátka a jsou tak zvyklá na tunel, balónky, houpačku a další zajímavé věci, což se k výchově jistě hodí. A líbí se nám jejich přístup k chovu i k zájemcům o štěně. A samozřejmě v neposlední řadě jsme sledovali i naše chovatele Silva Tarok a jejich linii po vrhu D, který byl jedinečný. Zavítali jsme občas i do řad novějších chovatelů a měli jsme přehled, kdo má kde štěňátka, abychom byli v obraze.

Jenže člověk míní, život mění. Dizzinka umřela a my se rozhodli, že půjdeme do dalšího štěňátka dogy, protože bez dogouše to tu prostě nejde a nechceme, aby děcka vyrůstali bez psa. Ale vzhledem k okolnostem a našim plánům jsme najednou byli limitováni časem a nemohli jsme si dovolit čekat několik měsíců na psa, abychom pak byli bez něj 2 roky. Ve vybraných stanicích aktuálně nebyla žádná štěňátka, nebo se narodila jen jedna fenečka, která zůstala u chovatelů, a nebo byla štěňátka v plánu až na podzim nebo v zimě, což už pro nás bude dost pozdě.

Zavítali jsme tedy do nových vod a naše volba padla na chovatelskou stanici Ora Dynasty Zuzky Lhotové. Věděli jsme, že aktuálně má Zuzka štěňátka a po zvážení všech možností jsme se pro ni rozhodli. Zuzku známe, víme, že se věnuje výcviku, její psi jsou pracovně vedení, má je zdravotně prověřené, má i děti, což pro nás bylo také plus co se týče socializace, když už u nás taky straší pár těch Trpaslíků. 😀 Jako další velkou výhodu jsme viděli v tom, že téměř 2/3 rodokmenu vrhu C Ora Dynasty jsme viděli naživo (cvičit nebo na výstavě) nebo o nich víme, známe je, a také že část rodokmenových zvířat byla poměrně úspěšná v rámci výcviku.

Naše konečná volba byla tedy štěňata vrhu C Ora Dynasty. Slovo dalo slovo a my jsme se i s našima klukama, Matýskem a Míšou, jeli podívat na štěňátka. Plán byl jasný, vzít si černou fenečku, která nám bude povahově vyhovovat a doufat, že aspoň trochu bude ve „štěněcí loterii“ stát štěstí zase na naší straně. Ve vrhu byly 4 fenečky (1 harlekýnka a 3 černé). Harlekýnka Corsica zůstává doma a 1 černá fenka Creme de la Noir byla již zadána. Volné byly „paní nosatá“ Caramba (s bílým nosem, tedy s bílým klínem na čumáčku) a Camelia, benjamínek vrhu.

Na štěňátka jsme se byli nakonec podívat dvakrát. Poprvé se totiž obě volné fenečky docela snažily a bylo těžké určit, která z nich nám bude sedět víc. Caramba nám byla možná o trochu víc sympatičtější, ale Camilka se taky vydatně snažila a navíc má znaky skoro úplně stejně jako měla Dizzinka, tak jsme váhali. Ale po druhé návštěvě bylo jasno. Bereme aktivnější, kontaktnější a pro nás osobně nejsympatičtější fenečku z celého vrhu jménem Caramba Ora Dynasty u nás doma Cali nebo taky Calimera. 🙂

   

Za fotky moc děkujeme CHS Ora Dynasty a Majce Brindzákové, majitelce Cremrole alias Creme de la Noir Ora Dynasty. 😉